Tatil Bölgeleri

Dalyan Hakkında

Likya Kaya Mezarları Muğla-Dalyan'da bulunan Likya Kaya Mezarları, köklü tarihiyle yerli turistler kadar yabancı turistler tarafından da sürekli ziyaret edilmektedir. Kral mezarlarının bulunduğu bölge, devasa kayalarıyla göz doldurmaktadır. Doğal bir güzellikte tarihi esintiler sizleri farklı bir zaman dilimine götürecek. Likya Kaya Mezarları, kayaların içleri oyularak yapılmıştır. Burada birçok arkeolog araştırma yapmıştır. Kral mezarlarına ulaşımınız çok kolay olmasa da stabilize bir yola sahiptir. Dalyan Kanalı kıyısında yer alan Kaunos Antik Kent Dalyan'ın kuzeyinde bulunur. Muğla'nın tarihi atmosferinde bulunan Likya Kaya.

Dalyan Iztuzu Beach

Bir tarafı açık deniz (Akdeniz), bir tarafı Dalyan kanalı, bir tarafı da kanalı denize bağlayan boğaz olan İztuzu plajı doğal bir yarımadadır. Carreta caretta'ların üremek için yumurtalarını bıraktıkları, dünyadaki nadir plajlardan birisidir. Dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne de sahip İztuzu, tam bir doğa harikasıdır. Denize dikey uzanan Radar tepesi'nin dibinden başlayarak Delik Ada'ya kadar uzanır ve Dalyan deltasının ağzını kapatır. Kumları altın renginde ve çok incedir. Deniz temiz ve berrak, kıyıları ise sığdır. İztuzu, antik çağda Kaunoslar tarafından hem tuz üretiminde hem de liman olarak kulla.

Caretta Caretta

Caretta caretta'ların dünyada bilinen sekiz türünden ikisi ( Caretta Caretta ve Chelonia mydas ) düzenli olarak ülkemizde Akdeniz sahillerinde yumurtlarlar. Erişkin erkeklerin dişilerden daha uzun kuyrukları vardır. Üreme dönemleri Mayıs Ağustos ayları arasındadır. Gece kumsala çıkan dişi eğer herhangi bir şeyden rahatsız olursa yumurtlamadan denize geri döner. Rahatsız edilmediğinde kumsala çıkar ve yumurtalarını bırakacağı yere bir çukur açmaya başlar. Çukuru arka ayakları ile açar, ayaklardan biri çukuru açarken diğer ayağı ile çıkan kumu uzaklaştırır. Çukur açıldıktan sonra yumurtalarını birer ya da gruplar halinde bır.

Kaunos

Köyceğiz Gölü'nü Akdeniz'e bağlayan Dalyan kanalı kıyısındaki Kaunos antik kenti limanın kuzeyinden başlar ve Dalyan köyünün üst kısmındaki kayalıklarda son bulur. Efsaneye göre Miletos'un oğlu olan Kaunos, kız kardeşi Byblis kendisine aşık olunca onun bu aşkına cevap vermemiş ve Byblis kendini asmıştır. Bunun üzerine sürgüne gönderilen Kaunos, Karya bölgesine gelerek kenti kurmuştur. O tarihten itibaren de bu tür acıyla biten aşklara Kaunos aşkı demek gelenekselleşmiştir. Kaunos, ilk kez İngiliz Rd. Hoskyn tarafından keşfedilmiştir. Hoskyn 1840 yılında yaptığı ziyareti sırasında bulduğu yazılı bir bloğun üzerindeki ".


 

WHATSAPP

Contact

+90 536 879 9979


Dalyan Mah, Rodoslu Yağar, Sünger Sk. No: 2/D. Dalyan

Follow us

About

Dalyan Property Sales is the trading name of Star Emlak. The business is owned by Rıdvan Bakioğlu who has had many years experience in the property market.

Star Emlak - Dalyan, all rights reserved

Top